ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Agencja personalna

Umowy o pracę i terminy

W Niemczech funkcjonują usługodawcy, którzy poszukują pracowników dla firm, którzy ich zatrudniają i opłacają. Praca odbywa się we właściwej firmie.

Z reguły wszyscy usługodawcy stosują układ zbiorowy. Dotyczy to czasu pracy, wynagrodzeń, dodatków urlopowych i świątecznych, itp.

Ponieważ Niemcy były podzielone na Wschód i Zachód w latach 1949-1990, kraje związkowe niestety nadal podlegają podziałowi pod względem wynagrodzenia. 

W niektórych krajach związkowych nadal płaci się taryfę wschodnią, a w niektórych taryfę zachodnią. W zależności od tego, który układ zbiorowy jest stosowany, wynagrodzenia nieznacznie się wahają.

Niektórzy pracodawcy nie stosują układu zbiorowego i oferują ustawowe wynagrodzenie minimalne w wysokości 9,35 EUR. Podana kwota jest kwotą minimalną, która zawsze musi zostać wypłacona. W przypadku usługodawców, którzy stosują układ zbiorowy, minimalne wynagrodzenie jest znacznie wyższe i waha się między 10,10 EUR (Wschód od 01.10.20), a 10,15 EUR (Zachód). Jeżeli pracownik posiada określone kwalifikacje (np. uprawnienia na wózki widłowe, wykształcenie elektryka itp.), wynagrodzenie wzrasta np. od 10,98 € (Wschód) i od 11,38 € (Zachód). Im wyższe kwalifikacje, tym wyższy dochód. 

Układy zbiorowe przewidują dodatki urlopowe i świąteczne (po 150 euro w pierwszych dwóch latach - następnie rosną). Istnieje również system rozliczania czasu pracy. Dla każdego pracownika otwarte zostanie Konto Czasu Pracy (Arbeitszeitkonto), do którego będę wprowadzane nadgodziny, tzn. jeśli mamy do czynienia w z umową na pełny etat, która zakłada 35 godzin pracy, jednakże  w tygodniu wykonywana będzie praca w wymiarze 40 godzin, 5 godzin zostanie przypisanych do Konta Czasu Pracy i możliwe będzie wzięcie wolnego w wymiarze tych 5 godzin. Zgodnie z umową Konto Czasu Pracy może zostać ograniczone (tak aby zapisane zostało tylko 35, 70 lub 100 godzin) lub może zostać całkowicie usunięte.

W Niemczech obowiązują okresy wypowiedzenia umowy. Jeśli wykonywana praca nie spełnia Twoich oczekiwań, nie można po prostu "iść do domu". Najpierw musisz powiadomić pracodawcę o zamiarze rozwiązania stosunku umownego na piśmie. Okresy wypowiedzenia określone są w odpowiednim układzie zbiorowym lub regulowane przez prawo. Zwykle następuje 2-dniowy okres wypowiedzenia w ciągu pierwszych 4 tygodni zatrudnienia, 2 tygodniowych okres wypowiedzenia od drugiego miesiąca pracy, a po okresie próbnym (łącznie 6 miesięcy) obowiązują 4 tygodnie wypowiedzenia, 30 lub 15 dnia każdego miesiąca.